10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü
09 Ekim 2020

HER ZAMAN HER YERDE HERKES İÇİN RUH SAĞLIĞI

Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu tarafından 10 Ekim günü “Dünya Ruh Sağlığı Günü” olarak belirlenmiş ve her yıl ruh sağlığının önemine dikkat çekmek ve ruh sağlığı hizmetleri konusunda farkındalık yaratmak üzere farklı temalar belirlenmektedir. Bu yıl için ‘’Her Zaman ve Her Yerde Herkes İçin Ruh Sağlığı” teması belirlenmiştir.

Bu sene tüm dünya, milyonlarca insanın ruh sağlığını da etkileyen COVID-19 salgını nedeniyle küresel olarak eşi görülmemiş bir sağlık önceliği yaşamaktadır. Dünya virüsü kontrol altına almak ve çözüm bulmak için mücadele ederken, yaşanan endişe, korku, izolasyon, sosyal mesafe ve kısıtlamalar belirsizlik ve duygusal sıkıntıları arttırmaktadır. Yaşanılan bu zorlukları en hafif şekilde atlatmak için birkaç ipucumuz var.

Mümkünse sekiz saat uyuyun. Düzenli uyku hem ruhsal hem fiziksel olarak kendimizi daha güçlü hissetmemizi sağlar. Sağlıklı beslenin. Dengeli beslenmek bedenimize de ruhumuza da iyi gelir. Egzersiz yapın. Egzersiz yapmak hormanlarımızı harekete geçirip bizi iyi hissettirir. Ayrıca düşüncelerimiz de çok önemlidir. ‘’Ya hep ya hiç’’ düşünce tarzından uzak durun. Esnek bakış açısı olumlu düşünce için oldukça önemlidir.