20 Mart Dünya Ağız Sağlığı Günü
20 Mart 2021

20 Mart Dünya Ağız Sağlığı Günü

  2013 yılından beri 20 Mart, Dünya Ağız Sağlığı Günü olarak kutlanmaktadır. Dünya üzerinde nüfusun % 90’ı, çürük, dişeti hastalıkları ve ağız kanserine uzanan ağız hastalıkları yönünden ciddi risk altındadır.

  Dişeti hastalıkları kardiyovasküler hastalık ve pnömoni riskini artırırken, hamilelerde erken doğum riskine sebep olmaktadır. Sağlıklı diş ve dişetleri  kişinin sosyal olarakta kendine güvenini etkilemekte, dişsizlik ve yol açtığı sorunlar ise kişinin psikolojisini olumsuz etkilemektedir.

  Günde 2 kez 2 dakika, sabah akşam diş fırçalama ve günde bir kez diş ipi kullanımı alışkanlığını yerleşmesini sağlayarak; ayrıca çocuklarda önleyici, koruyucu uygulamaları gerçekleştirerek (florürlü vernik, fissür sealant vb.) bu yaygın sorunun büyük ölçüde önüne geçmek mümkündür.

  Olağanüstü tedbirlerin alındığı, Pandemi döneminde, maske, mesafe ve özellikle el hijyenimize önem gösterirken ağız ve diş hijyenimize daha fazla dikkat göstermeliyiz. Yapılan son bilimsel çalışmalar diş eti hastalığı olan kişilerde covid 19’un ağır geçirilme ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu göstermektedir.

  Unutmayalım, ağız boşluğumuz mikropların ve hastalık yapıcı patojenlerin vücudumuza ilk giriş yollarından biridir. Ağzımız, diş ve dişetlerimiz ne kadar sağlıklı olursa hastalıklara karşı direncimiz de o denli iyi olacaktır. Sağlıklı bir ağız, sağlıklı bir vücudun göstergesidir.ağız sağlığı 2021