10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü- HAREKETE GEÇ UMUT OL.
10 Eylül 2021

HAREKETE GEÇ UMUT OL
10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü, Dünya Sağlık Örgütü’nün işbirliğiyle Uluslararası İntiharı Önleme Derneği’nin bir girişimi olarak 2003 yılından bu yana düzenlenmekte olup intihar eğilimi olan kimselerin yardım almalarını kolaylaştırmak ve toplumun bu konudaki duyarlılığının arttırılması hedeflenmektedir. Dünya İntiharı Önleme Gününün 2021 yılındaki teması Uluslararası İntiharı Önleme Derneği tarafından “Harekete Geç Umut Ol “olarak belirlenmiştir.
Herkes zaman zaman depresif, üzgün, yalnız ve kararsız hissedebilir, bu duygular çoğu zaman geçicidir. Bu durum kalıcı ve kişinin günlük hayatına zarar veriyorsa depresyon haline gelebilir. Depresyon ise intiharların en yaygın nedenidir.
Hayatımızda bizi zorlayan dönemlerimiz olabilir. Çaresiz, umutsuz, tükenmiş hissedebiliriz. Depresyon tedavisi olan bir hastalıktır. Değersiz, ise yaramaz, suçlu, umudunu yitirmiş hissediyorsan, ‘’Ölsem de kurtulsam’’ diyorsan, çevrendeki kişilerden yardım isteyebilir ve ruh sağlığı uzmanı başvurabilirsin.
intihar